Zmiany w składkach ZUS od 1.02.2020 r.

PRZYPOMINAM, ZE OD 1 LUTEGO DUŻA CZĘŚĆ FIRM ZOSTAŁA ZWOLNIONA Z OBOWIĄZKU OPŁACANIA SKŁADEK ZUS W STAŁEJ, RYCZAŁTOWEJ KWOCIE‼️

Ostatecznym terminem na złożenie dokumentów będzie dzień 2 marca 2020 roku‼️

W lutym zapłacimy składki ZUS za styczeń według nowych, wyższych stawek. Termin ich płatności jak zawsze mija 10 lutego (chyba, że jesteście płatnikami składek również za innych ubezpieczonych, wtedy opłacacie składki ZUS w terminie do 17 lutego (15 lutego wypada w sobotę).

Podwyżka składek ZUS nie dotyczy jednak wszystkich przedsiębiorców.
Przedwyborcza obietnica p. Morawieckiego została spełniona szybciej niż się komukolwiek mogło wydawać. Projekt ustawy wprowadzającej nowe składki ZUS został bowiem opublikowany już kilka dni po wyborach, a od 1 lutego 2020 r. zaczęły obowiązywać przepisy umożliwiające opłacanie składek ZUS w zmiennej wysokości, uzależnionej od wartości uzyskiwanych dochodów.

Mało czasu na decyzję!

Przedsiębiorca, który chciałby przejść na opłacanie zmiennych składek od dochodu musi dopełnić pewnych formalności w ZUS.
➡️ Zgodnie z przepisami nowej ustawy, dokumenty zgłoszeniowe należy bowiem złożyć w ZUS w ciągu miesiąca od dnia wejścia ustawy w życie. W 2020 roku, ostatni dzień miesiąca wypada w sobotę, zatem ostatecznym terminem na złożenie dokumentów będzie dzień 2 marca 2020 roku‼️

➡️ W kolejnych latach, termin na złożenie wniosku upływał będzie z dniem 31 stycznia każdego roku.

➡️ Przedsiębiorca, który spóźni się ze złożeniem dokumentów w terminie, będzie mógł skorzystać z obniżonego ZUS-u dopiero od kolejnego roku.

Szczegóły dotyczące możliwości opłacania niższych składek ZUS zostały omówione na tej stronie:

👉 http://bit.ly/ZUS-od-dochodu-2020

Pozdrawiam ciepło,

Dorota Świetlicka

Co o tym myślisz? Zostaw komentarz