9 wskazówek jak pokonać opór przed twórczym działaniem

  1. Przyjmuj „pożywienie”. Ucz się, czytaj, poznawaj, zadawaj pytania, dociekaj, spotykaj ciekawych ludzi, którzy osiągnęli w intresującej Cię dziedzinie znaczący poziom i mają wiele  cennych uwag do przekazania. Reaguj na wszystko wokół – bądź czujna/y na to co dzieje się w Twojej branży. Zapisz się do newslettera interesujących Cię stron, żeby regularnie otrzymywać powiadomienia o tym co „w trawie piszczy”. Innej drogi do zaspokojenia intelektualnego apetytu nie ma. A człowiek wygłodniały to człowiek słaby i niepewny siebie.
  2. Nie słuchaj tych, którzy nigdy nic nie osiągnęli i tylko narzekają. Może się okazać, że hamują Cię z obawy, że okażesz się lepsza/y niż oni. Weź pod rozwagę krytyczne uwagi, ale tylko wtedy jeśli masz pewność, że osoba która Ci ich udziela jest uczciwa i zna się na „Twoim temacie” a mówi Ci o zagrożeniach, by nauczyć Cię czegoś cennego na własnych błędach, bo naprawdę wie więcej niż Ty.
  3. Bądź spontaniczna/y. Nie ma nic gorszego niż naśladowanie kogoś kim się nie jest. Nie udawaj spokojnego człowieka jeśli jesteś dynamiczna/y i nie udawaj dowcipnisia jeśli masz naturę raczej refleksyjną, poważną. Najlepsza jest zawsze prawda – również o nas samych. Bycie spontanicznym, to coś w rodzaju społecznej uczciwości. Jeśli będziesz udawać kogoś kim nie jesteś, prędzej czy później dopadnie Cię zniechęcenie. Oczywiście zawsze możemy pracować nad sobą, rozwijać się, ale udawanie kogoś kim się nie jest, moim zdaniem jest toksyczne i sprawia więcej szkody niż pożytku.
  4. Zacznij. Nie bój się, strach minie. Jeśli zaczynasz robić coś nowego lęk jest normalnym stanem. Lepiej wyjść mu naprzeciw i pokonać go niż mieć w nim wieczną wymówkę do „nic-nie-robienia”. Wyzwania motywują a im więcej ich podejmujesz stajesz się silniejszą osobą, wzrasta Twoje poczucie sprawczości i kontroli a tym samym poczucie własnej wartości. Przygotuj się jeśli to konieczne, zgromadź niezbędne zasoby a potem wyjdź z własnej, bezpiecznej „norki” nawet jeśli nie czujesz się jeszcze ekspertem.
  5. Szanuj czas. Opracuj listę rzeczy, które kochasz najbardziej w życiu, dorzuć do nich zasady zdrowego stylu życia, troskę o siebie i swoich najbliższych, obowiązki które muszą być wykonanie, abyś Ty i Twoi najbliżsi mogli prawidłowo funkcjonować a potem wcielaj je w życie. Opracuj również listę czynności, osób itp., które wpływają na Ciebie toksycznie w sensie fizycznym i emocjonalnym i zrezygnuj z nich lub w sposób znaczny ogranicz z nimi kontakt. Jeśli to konieczne naucz się kilku zasad zarządzania czasem i asertywności.
  6. Nie rezygnuj. Naucz się przyjmować porażkę. Jest ona wpisana w życie. Przyjmowanie ich jest oznaką dojrzałości, czyli przyznania się, że idealni nie jesteśmy i pewnie nigdy nie będziemy. Jeśli kompleksy nie dają Ci spokoju spróbuj je odrzucić albo w jakikolwiek sposób spróbuj je przeobrazić w swojego sprzymierzeńca. C. P. Estes pisała, że w momencie zniechęcenia trzeba stanowczo i raz na zawsze ogłosić: „Kocham moją twórczość bardziej niż rozpamiętywanie własnej depresji” (Biegnąca z wilkami, 2001). Największe osobowości współczesnego świata próbowały wielokrotnie zanim osiągnęły spektakularny sukces.
  7. Broń swego twórczego ognia. Oddawaj się swojemu przedsięwzięciu tak często jak to możliwe, broń swoich idei, pomysłów, dbaj o nie, nie daj się wtłoczyć w stereotypy. Jeśli trzeba – walcz o siebie i swoją twórczą naturę.
  8. Doskonal swoje dzieło. Szlifuj diament. Dąż do perfekcji, ale nie usztywniaj się. Poczuj satysfakcję z twórczej pracy i działanie zgodnego z Twoją pasją!
  9. Podziel się wiedzą, doświadczeniem z innymi. Daj innym przykład, naucz, pomóż. Zdziwisz się jak wiele jest osób, które chciałyby się od Ciebie uczyć!
Dorota Świetlicka

Co o tym myślisz? Zostaw komentarz